English Pусский

Adalbert

Dekor šálku je inspirovaný výzdobou interiérů Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které byly provedeny podle návrhů architekta budovy Josefa Schulze. Výzdoba všech prostor je jedinečná, motivy se neopakují. Stejně jako v architektuře čerpal Schulz z motivů renezančních staveb a repertoáru jejich dekorace, zejména francouzských a italských. Podobné motivy jsou i v dalších jeho interiérech Národního muzea či Rudolfina. Stavba budovy UPM probíhala v letech 1897 – 1900. Výzdoba všech prostor je jedinečná, motivy se neopakují. Stejně jako v architektuře čerpal Schulz z motivů renezančních staveb a repertoáru jejich dekorace, zejména francouzských a italských. Podobné motivy jsou i v dalších jeho interiérech Národního muzea či Rudolfina.
Josef Schulz byl talentovaný český architekt, designér, pedagog a restaurátor. Vedle staveb projektoval i celou její architektonickou výzdobu a vybavení interiérů včetně nábytku, svítidel, kování a vitráží. Spolupracoval na monumentální sochařské a štukové výzdobě svých staveb. Navrhoval sklo, nádobí, vytvářel předlohy šperků. Podílel se na výzdobě interiérů Lannovy vily v Praze, která byla postavena pro rodinu průmyslníka Adalberta Lanny v roce 1872.
Porcelánový šálek s podšálkem, vytvořený pro Uměleckoprůmyslové museum v Praze, nese jméno právě tohoto významného českého podnikatele, sběratele a mecenáše umění.

Adalbert
Adalbert
Adalbert
Adalbert
Adalbert